شهریور 11 1398 0اظهار نظر
شهرک صنعتی

اصول طراحی شهری صنعتی

لس‌آنجلس، بزرگترین شهر در ایالت کالیفرنیای آمریکا و یکی از معروف‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای صنعتی جهان است. برای ساخت‌وساز و طراحی در این شهر، قوانین و چارچوب‌های سختگیرانه‌ای وجود دارد که همه طراحان، مهندسان، سازندگان و پیمانکاران موظف به رعایت این معیارها و قوانین هستند. دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی ، یکی از این چارچوب‌های قانونی است که قصد داریم در این مقاله شما را با اهداف و معیارهای آن آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 


خدمات “طراحی شهرک صنعتی” مهندسان مشاور هفت شهر آریا را مشاهده نمایید … 


 

معیارها و اصول طراحی شهری شهرک صنعتی

دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی در شهر لس‌آنجلس

در بحث معیارها و اصول طراحی شهری ، ملاک‌ها و قوانینی برای طراحی بخش‌های مسکونی، تجاری و صنعتی شهر‌ها در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی، هدف از بکارگیری دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی شهر لس‌آنجلس، ترویج یک تعالی در معماری و نیز طراحی ساختمان‌ها، فضا‌ها و خیابان‌های شهر است.
این دستورالعمل یا اصول طراحی شهری، بر حفظ ابعاد، شخصیت و ویژگی‌های سنتی و موجود شهر در کنار چشم‌انداز توسعه آینده تاکید دارد. برای رسیدن به این هدف، تعدادی معیار‌ و ملاک اصلی در این دستورالعمل بیان شده است.
قبل از توضیح اهداف و معیار‌های دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی در شهر لس‌آنجلس، بد نیست به صورت گذرا، اصول طراحی شهری را که باید در همه شهرها و مناطق شامل مسکونی، تجاری و صنعتی رعایت شود را بیان کنیم و پس از آن وارد بحث اصلی شویم:

اصول طراحی شهری

• توسعه حمل و نقل و دسترسی شهری
• ترویج پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و لحاظ کردن سلامت ساکنین و شاغلین در طراحی
• پرورش و تقویت سازگاری و قواعد همسایگی و هم محلگی
• ایجاد ارتباط بین گذشته و امروز
• ساخت خیابان‌های سرسبز
• ایجاد فضاهای باز و عمومی
• برانگیختن نوآوری و پایداری در شهر
• افزایش عدالت، توازن و فرصت‌ها در شهر
• تاکید بر فرایندهای ساده و یکپارچگی
موارد بالا به طور ساده، بخشی از اصول طراحی شهری است که طراحان و برنامه‌ریزان توسعه شهرها باید مد نظر قرار دهند و البته این اصول در دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی در شهر لس‌آنجلس نیز لحاظ شده است.
در ادامه، اهداف و معیارهای این دستورالعمل را با هم مرور می کنیم:

اهداف ،معیارها و ملاک‌های دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی لس‌آنجلس:

• در نظر گرفتن مفهوم همسایگی و محله، و طراحی متناسب و سازگار
• بکارگیری با کیفیت‌ترین سطح معماری برای متمایز کردن منطقه صنعتی
• ساخت پیاده‌روهای فعال و بکارگیری امکانات مربوطه
• ایجاد دسترسی ایمن در مناطق بارگیری
• طراحی یک مناطق باز برای ایجاد امکانات برای کارمندان
• طراحی مناسب خیابان‌ها برای جلوگیری از ازدحام و به هم‌ریختگی شهری

 

هدف نخست : در نظر گرفتن مفهوم همسایگی و محله، و طراحی متناسب و سازگار

• سایت پلان ساختمان صنعتی

1. پیوستگی در طراحی ساختمان‌های حاشیه خیابان‌ها را در نظر بگیرید. سعی می‎شود کمترین عقب‌نشینی از حریم مجاز خیابان وجود داشته باشد. اگر به هر دلیل در طراحی و ساخت یک ساختمان، ایجاد عقب نشینی ضرورت داشت با اجرای فضای سبز و خلاقیت در محوطه‌سازی، این عقب نشینی را پوشش بدهید.
2. در طراحی باید مسیرهای مستقیم و کوتاه برای عابرین پیاده در نظر بگیرید، خصوصا در مورد دسترسی به سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی. همینطور لازم است به ایمنی افراد در ورودی اماکن، توجه داشته باشید.
3. دسترسی‌ و کوچه‌های موجود را حفظ کنید. از تخلیه خیابان‌ها و کوچه‌ها برای ایجاد پروژه‌ها پرهیز کنید.
4. ساختمان‌ها را به صورت مجتمع‌هایی دایره‌وار در اطراف یک فضای سبز ایمن و مشترک طراحی کنید. در ساختمان‌های بلند و متوسط، از بالکن ها podium به عنوان فضای مشترک استفاده کنید.
5‌. فضایی برای پارک کردن و قفل دوچرخه در نظر بگیرید. این محل‌ها را در نزدیکی ورودی ساختمان و در مکان‌های راحت قرار بدهید.
6. در طراحی شهر صنعتی ، باید به فیلتر مواد سمی و آلودگی هوا خصوصا در نزدیکی مناطق مسکونی توجه داشته باشیم.


خدمات “طراحی شهرک صنعتی” مهندسان مشاور هفت شهر آریا را مشاهده نمایید … 


• طراحی جهت ساختمان‌های صنعتی:

همانطور که گفته شد اولین ملاک و اصول طراحی شهری ، رعایت هنجارهای محله و همسایگی است. در این قسمت، نحوه طراحی و جانمایی ساختمان ها را برای نیل به این هدف بیان خواهیم کرد.
1. حتی‌الامکان یک ساختمان باید بیشترین نورگیر را داشته باشد. این موضوع باید هم در نحوه جهت‌گیری ساختمان و هم به لحاظ جنس پنجره‌ها، مد نظر قرار بگیرد.
2. ساختمان باید بیشترین ورودی و در عین حال راحت‌ترین و در دسترس‌ترین ورودی‌ها را داشته باشد. مخصوصا در مجتمع‌هایی که تعداد ساکنین بیشتری دارد.

• ورودی ساختمان صنعتی:

1. ورودی مجتمع‌ها و ساختمان‌ها را به صورت مشخص، واضح و متمایز تعبیه کنید. برای این کار می‌توانید با استفاده از مصالحی مانند بتُن رنگی، برای مشخص کردن مسیر استفاده کنید.
2. اندازه ورودی ساختمان باید با ابعاد و بزرگی خود ساختمان هماهنگی و تناسب داشته باشد. ضمنا برای ورودی ساختمان می‌توانید از سرپناه و سایه‌بان، در طراحی خود بهره‌گیری کنید.
3. باید مطمئن شوید مسیر تردد و ورودی‌های اصلی ساختمان، پاسخگوی میزان حجم تردد افراد باشد.

شهرک صنعتی
شهرک صنعتی

 


خدمات “طراحی شهرک صنعتی” مهندسان مشاور هفت شهر آریا را مشاهده نمایید … 


 

• ارتباط با ساختمان‌های مجاور صنعتی:

1. سازگاری ساختمان‌های جدید با ساختمان‌های قدیمی، یک ملاک اصلی در طراحی شماست. این سازگاری باید در نوع مصالح، ابعاد، ارتفاع و نوع معماری رعایت شود.
2. حریم مناطق صنعتی با مناطق تجاری و مسکونی باید به نحوی متمایز شوند که سر و صدا و بوی آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعتی برای مناطق مسکونی آزار دهنده نباشد. برای رسیدن به این هدف، از تفاوت ارتفاع مناطق و همین‌طور امکانات طبیعی مانند درختکاری بهره بگیرید.
سخن پایانی:
در این محتوا تنها یکی از معیارها و اهداف دستورالعمل طراحی مناطق صنعتی در شهر لس‌آنجلس از جنبه‌های گوناگون بررسی شد. ما در این محتوا به بررسی مفهوم همسایگی پرداختیم و همانطور که در ابتدای مقاله یادآور شدیم، حداقل 6 معیار و هدف باید در این دستورالعمل مد نظر طراح قرار بگیرد.
قصد داریم سایر اهداف و معیارها را در مقاله‌ی بعدی با شما به اشتراک بگذاریم.
در پایان از همراهی شما با این مقاله قدردانی کرده و امیدواریم مطالب گفته شده برای شما سودمند و مفید بوده باشد.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

یازده − 8 =