اردیبهشت 28 1398 1اظهار نظر
مهندس مشاور

مهندس مشاور چیست ؟

مهندس مشاور ترجمه فارسی واژه consulting engineers است. مهندس مشاور در واقع مجموعه ای از کارشناسان دارای مدرک تحصیلی و سابقه مرتبط هستند که وظیفه تهیه مطالعات و طراحی و یا نظارت بر یک پروژه را بر عهده می‌‎گیرند. تمام پروژه های بخش دولتی و بخش زیادی از پروژه های بخش خصوصی توسط مهندسان مشاور انجام می‎پذیرد.

چرا شرکت مهندسین مشاور پروژه ها را انجام میدهند؟

شرکت های مهندسین مشاور به دلیل لزوم اخذ صلاحیت های مختلف، همچنین لزوم رعایت چارچوب‎های کاری و اداری، پروژه را با کیفیت مورد تایید ارائه می‎دهند. در ضمن مهندسان مشاور معمولا به دلیل ساختار شرکتی در آینده نیز توانایی پشتیبانی از پروژه ها را دارند. از طرفی پروژه‎های عمرانی و دولتی مجبور هستند که حتما از خدمات مهندسان مشاور استفاده نمایند و نمی‎توانند با شخص حقیقی قرارداد ببندند.


خدمات مهندسان مشاور هفت شهر آریا را مشاهده نمایید … 


رشته های مهندسان مشاور

مهندسان مشاور معمولا در رشته های مختلفی دسته بندی می‎شوند ولی در ایران بر اساس دسته بندی جامعه مهندسان مشاور در چارچوب زیر دسته بندی می‎شوند:

بندر سازی
بازرسی فنی
بهینه سازی مصرف انرژی
تأسیسات ساختمان
تأسیسات شهری
ترافیک و حمل و نقل
خطوط انتقال نفت و گاز
راه و راه آهن
ژئوتکنیک و مقاومت مصالح
سازه
سدسازی
شهرسازی
صنایع
طراحی داخلی
فرودگاه
کشاورزی ودامپروری
مخابرات
مدیریت و سیستم و مطالعات اقتصادی و اجتماعی
معادن و زمین شناسی
معماری
منابع آب
مهندسی محیط(محیط زیست)
مهندسی نفت و گاز و پتروشیمی
نقشه برداری
نیرو

رتبه بندی مهندسان مشاور

شرکت های مهندس مشاور باید صلاحیت هر یک از رشته های مورد تقاضا را از سازمان برنامه و بودجه کشور و بر اساس معیارهای آنها، کسب نمایند. البته دسته بندی های سازمان برنامه بودجه گسترده تر از دسته بندی ذکر شده می‎باشد. سازمان برنامه بودجه معیارهایی برای کسب امتیاز و گرفتن رتبه 3 تا 1 و ارائه گواهینامه تشخیص صلاحیت دارد. این معیار های شامل موارد زیر است:
تعداد افراد امتیاز آور
مدرک تحصیلی افراد امتیاز آور
سابقه افراد امتیاز آور
حجم پروژه‎های انجام گرفته شرکت
و …
پروژه های عمرانی و دولتی، باید حتما از طریق برگزاری مناقصه به شرکت های مهندس مشاور، کار تهیه مطالعات و طراحی پروژه را واگذار نماید.

 

مهندسان مشاور هفت شهر آریا

مهندسان مشاور هفت شهر آریا با سال ها سابقه و با کمک کارشناسان با تجربه، توانایی انجام کلیه پروژه های معماری را دارد. این مهندسان مشاور، توانایی انجام کلیه پروژه های طراحی مجتمع تجاری، طراحی شاپینگ مال، طراحی ساختمان مسکونی، طراحی ویلا، طراحی ساختمان اداری، طراحی ساختمان فرهنگی ، طراحی و برنامه ریزی کالبدی، طراحی بوستان و پارک، طراحی فرهنگسرا، طراحی ساختمان آموزشی، طراحی باغ موزه و … را دارد
همچنین با توجه به صلاحیت های اخذ شده، مهندسان مشاور هفت شهر آریا می‎توانند کلیه پروژه‎های طرح جامع، طرح تفصیلی، طرح آماده سازی، طرح بهسازی بافت فرسوده، طرح بازآفرینی و طراحی شهری را به انجام برسانند.
در زیر مجموعه طرح های مطالعاتی نیز، این مهندسان مشاور توانایی انجام پروژه های طرح امکان سنجی و توجیه فنی اقتصادی را دارا می‎باشند.

 


خدمات مهندسان مشاور هفت شهر آریا را مشاهده نمایید … 


 

1 نظر

  1. من خیلی دلم می خواد مهندس مشاور بشم. این مقاله شما کمک زیادی کرد مرسی

    پاسخ

یک پاسخ یا نظر بنویسید

شش − شش =