سپتامبر 11 2019 ۰نظر

شیوه‌نامه مطالعات و تهیه طرح بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محلات بازآفرینی شهری – تهیه و تدوین مهندسان مشاور هفت شهر آریا

  • Version
  • دانلود 527
  • حجم فایل 3.67 MB
  • File Count 1
  • زمان ساخت سپتامبر 11, 2019
  • Last Updated شهریور ۲۰, ۱۳۹۸

شهرها به ‎خصوص کلان ‎شهرها و شهرهای بزرگ در دهه‏های گذشته شاهد بروز نابسامانی‏هایی در سازمان فضایی ـ کارکردی و اجتماعی بوده است. گسترش بی‏رویه کالبدی و استقرار نامتعادل جمعیت در نواحی شهری سبب گسترش عرصه‏های نابسامان به ‎صور مختلف شده است. در دهه 70، تهیه طرح ‎های موضعی برای ساماندهی و برنامه ‎ریزی این نواحی خاص، آغاز شد. در سال 1376، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران عهده‌دار جلوگیری از توسعه بی ‎رویه شهرها و برنامه‌ریزی جهت توسعه درون‌زا گردید. از آن پس، سه دسته طرح؛ شامل طرح ‎های بهسازی و نوسازی بافت ‎های فرسوده شهری، طرح ‎های حفاظت جامع بافت تاریخی و برنامه ساماندهی سکونتگاه ‎های اسکان غیررسمی در این شرکت شروع به مطالعه گردید.

طرح‎های بهسازی و نوسازی

تهیه این طرح ‎ها تاکنون؛ که مجموعاً بیش از 20 سال انباشت تجربه را به ‎دنبال داشته ‎اند، نشان می ‎دهد که طرح ‎های پیشنهادیِ تحقق ‎یافته یا تحقق ‎پذیر، به نسبت حجم مطالعات و منابع هزینه شده، سهم ناچیزی دارند، همچنین روشن نبودن جایگاه قانونی طرحهای موضعی و بویژه، طرح ‎های نوسازی و بهسازی برای مدیران اجرایی شهرها، مشکلاتی را پیش ‎روی مشاور در مراحل تهیه و تصویب طرح ‎ها قرار می ‎دهد که قانون ‎گریزی مدیریت ‎های شهری در اجرای طرحها به دلیل فقدان نظارت عمومی (مردمی یا دستگاهی) نیز به آن دامن می ‎زند. عوامل نامبرده، روند ناموفق این طرح ‎ها را رقم زده و لزوم تغییر رویکرد را برای شرکت عمران و بهسازی شهری ایران ضروری ساخت.
با این توصیف و با توجه به روند ناموفق برنامه ‎ریزی از بالا برای تحقق پیشنهادات و دستیابی به محصولات طرح ‎ها و منسوخ شدن تفکر نقش جبری محیط کالبدی در تعیین رفتار و رضایت جامعه ساکن، رویکرد شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در برنامه‏های بهسازی و نوسازی شهری و ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه‏های غیررسمی، تلاش برای تقویت حضور و مشارکت گسترده ساکنان، مالکان و سایر ذی ‎نفعان در فرآیند بهسازی و نوسازی شهری است.
در این رویکرد، برنامه‏های بازآفرینی اجتماع‏مدار به شکل یکپارچه و از پایین به بالا به ‎نحوی که همه افراد ذی ‎نفع را شامل گردد، بسط و توسعه می‏یابند. چنین رویکردی امکان ارائه و توسعه راه‏حل‏های بلندمدت پایدار را افزایش می‏دهد. بازآفرینی شهری به دنبال شکل‏دهی به تشکل‏هایی از همه گروه‏های ذی ‎نفع است که این خود منجر به بهبود همه‏جانبه و پایدار وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فیزیکی و ارتقاء کیفیت زیستی و برقراری عدالت و انصاف در بهره‏مندی از مواهب توسعه شهری در محدوده‏های هدف برنامه‏های بهسازی و نوسازی می‏شود.
تحقق مشارکت پایدار مردمی و حضور گسترده کلیه دست‏اندرکاران، در گرو فراهم کردن بسترهای لازم و تشویق و تحریک این فرآیند از طریق فراهم کردن شرایطی کمی و کیفی سکونت در این محدوده‏ها است. در این رویکرد نوین، ابزار سازی، توانمندسازی و فرهنگ ‎سازی سه رکن بسترسازی تحقق اقدامات بهسازی و نوسازی شهری به ‎شمار می‏روند. الگوسازی، توسعه خدمات و ارتقاء زیرساخت‏ها؛ سه برنامه کلیدی محرک توسعه در این فرآیند است و نهادسازی و ظرفیت‏‏سازی و هماهنگ ‎سازی، سه محور استراتژیک مدیریت این سیاست محسوب می‏گردند.

طرح بهسازی و نوسازی محدوده‏ها و محلات هدف بازآفرینی پایدار

لذا با توجه به ارکان، برنامه‏ها و محورهای مذکور و در راستای تحقق آنها، همچنین بهره‏گیری از تجربیات دست‏اندرکاران تهیه و اجرای برنامه‏ها و طرح‏های بهسازی و نوسازی بافت فرسوده که از این پس «طرح بهسازی و نوسازی محدوده‏ها و محلات هدف بازآفرینی پایدار شهری» نامیده خواهد شد، شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، با توجه به تجارب خود، به این نتیجه رسیده است که می‏بایستی روش‏ها و شیوه‏های نوینی را در تهیه طرح‏ها و برنامه ‎ها که در بسیاری از کشورها تجربه شده را به اجرا درآورد.

شیوه نامه طرح بهسازی و نوسازی محدوده‏ ها و محلات هدف بازآفرینی پایدار

بر این اساس و به منظور شروع فرآیند برنامه‏ریزی و طراحی، این شرکت به جای ارائه «شرح خدمات تیپ»، اقدام به تهیه «شیوه‏نامه» مطالعات و تهیه طرح بهسازی و نوسازی محدوده‏ها و محلات هدف بازآفرینی شهری کرده است. این شیوه‏نامه به منظور انعطاف‏پذیری بیشتر و تحقق سیاست‏های جدید شرکت طبق سند ملی «راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‏های فرسوده و ناکارآمد شهری» تنظیم گردیده است.
اساس و بنیان این شیوه‏نامه براساس «شهرسازی با مردم» تدوین گردیده و سعی گردیده که فقط انتظارات کارفرما و محصولات مورد انتظار و چارچوب مطالعات را تعیین ‏کند و انتظار آن است که مشاوران با تمرکز بر محتوای این شیوه‏نامه، شرح خدمات تفصیلی هر بخش را بر اساس اهداف و محصولات مورد انتظار و رئوس کلی مطالعات، تهیه و به کارفرما ارائه نمایند و تلاش نمایند که انجام مطالعات با توجه به ویژگی ‎ها و گوناگونی هر شهر و هر بافت انجام پذیرد.
در هر صورت این شیوه ‎نامه محصول تعامل مدیران و کارشناسان شرکت عمران و بهسازی شهری، جامعه حرفه ‎ای و مهندسان مشاور فعال در حوزه طرح ‎های بهسازی و نوسازی و همچنین سایر صاحبنظران و اساتید دانشگاهی است که با ارائه نقطه ‎نظرات و دیدگاه ‎های سازنده خود سبب گردیدند که این شیوه ‎ ‎نامه مورد اجماع صاحب ‎نظران قرار گیرد.
در پایان، می ‎بایستی از آقای دکتر ایزدی مدیرعامل محترم شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران که با دیدگاه ‎های نوین خود بستر اصلی انجام این پژوهش را فراهم کردند و با حمایت ‎های خود، آن ‎را به سرانجام عملی رساندند، سپاس خود را ابراز دارم و همچنین قدردانی خود را از سایر مدیران وکارشناسان محترم آن شرکت؛ جناب آقای مهندس روستا، جناب آقای مهندس ابلقی، جناب آقای مهندس نوروزیان و جناب آقای مهندس مصطفایی و سرکار خانم مهندس خضوعی و سرکار خانم مهندس ملک که در جلسات متعدد، با نظرات ساززنده خود به این طرح کمک کردند، ابراز می نمایم. امید است که این طرح بتواند شروعی برای تغییر رویکردها در تمام عرصه ‎های توسعه شهری باشد.

دسته بندی‌ها: ,

نوشتن یک نظر یا پاسخ به یک نظر