طرح امکان سنجی یا طرح توجیهی فنی اقتصادی چیست؟

طرح امکان سنجی یا طرح توجیهی ، طرح و برنامه‌ای است که به بررسی طرح در ابعاد مختلف اقتصادی، مالی و بازار یک پروژه می‌پردازد. خروجی طرح امکان سنجی و توجیه فنی اقتصادی، یک سند جامع است که شرایط توجیه‎پذیری یک طرح را بررسی می‎کند. یک طرح امکان‎سنجی و توجیهی فنی اقتصادی ، (به بیان دیگر بیزینس پلن)، به طور دارای بخش‎های اصلی زیر است:
– ارزیابی اقتصادی
– ارزیابی فنی
– ارزیابی مالی
– تحلیل بازار
– مکانیابی (در صورت لزوم)
– برنامه‌ریزی فضایی (در صورت لزوم)
– برنامه زمانبندی (در صورت لزوم)

امکان سنجی
امکان سنجی

طرح امکان سنجی و توجیهی چه کاربردی دارد؟

۱- آگاهی بیشتر سرمایه گذار

سرمایه گذاران معمولا نسبت به شرایط مختلف سرمایه‎گذاری خود آگاهی دارند پس این مطالعات برای آنهای چه کمکی میکند؟ سرمایه گذاران با وجود آگاهی از زوایای مختلف سرمایه گذاری خود، به دلیل تمرکز بر روی یک کسب و کار ، اما محیط بازار، شرایط اقتصاد کلان و تحلیل رقبا را در مورد بررسی قرار نمی‎دهند. این مطالعات با کمک تجربه کارشناسان مالی، اقتصادی، تحقیقات بازار، بازاریابی، می‎تواند یک چشم‎انداز واقع بینانه و دقیق را برای سرمایه‎گذار ترسیم نماید. در این چشم‎انداز نحوه تامین مالی، برنامه زمان‌‎بندی طرح، دقیقا مشخص می‌شود. این موارد به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند با چشمانی باز وارد عرصه شوند. به بیان دیگر در این طرح سرمایه‎گذار از آینده سرمایه‎گذاری خود به طور دقیق مطلع می‌شود و آگاهی می‎‎یابند که کار را باید از کجا شروع نماید و برای شروع پروژه، چه هزینه‎هایی دارند، این هزینه‏ها را از کجا تامین نمایند و برآورد زمانی درآمد را پیش بینی می‌شود.

۲- ارائه به ارگان ها و سازمان ها

بسیاری از طرح‎ها و پروژه‏ها، مانند اقامتگاه‎های بومگردی، مجموعه‎های اقامتی، مجموعه‎های خدمات بین راهی، لجستیک‎پارک‌ها و … برای گرفتن مجوزهای لازم باید طرح خود را در کمیسیون‌ها و کارگروه‎های مربوطه مطرح و از آن دفاع کنند. با توجه به تخصصی بودن این ارگان‎ها، سرمایه‎‌گذاران از می‎توانند از نتیجه کار کارشناسان این حیطه کمک بگیرند.

۳- ارائه به بانک‌ها و مجموعه‎های مالی برای اخذ تسهیلات

بسیاری از ایده‎های پروژه‌های موفق، به دلیل عدم تامین مالی مناسب، به نتیجه نمی‎رسند. بر این اساس در تمام کشورها روش‎هایی به منظور تامین پروژه‎هایی که آینده موفقی برای آن متصور است، از طریق تسهیلات بانکی فراهم آمده است. این روش‎ها در واقع یک بازی برد-برد-برد برای ایجاد یک کسب و کار موفق برای سرمایه‌گذار، سوددهی مناسب برای تامین کننده مالی (بانک) و رشد اقتصادی و افزایش اشتغال برای دولت است. ولی بانک‎ها برای تامین مالی پروژه‎ها اولا باید اطمینان کامل داشته باشند که سرمایه گذار واقعا با نیت تولید در اقدام به دریافت تسهیلات می‎کند و دوما باید اطمینان نمایند که طرحی که سرمایه گذار در حال سرمایه‎گذاری روی آن است واقعا به سوددهی مناسبی خواهد رسید و سرمایه‎گذار توانایی بازپرداخت تسهیلات را دارا می‌باشد. مطالعات امکان سنجی و توجیهی یک گزارش مدون است که سرمایه‎گذار برای ارائه به تامین کنندگان مالی (بانک‎ها یا موسسات مالی) ارائه می‎دهند.

حق الزحمه طرح امکان سنجی و طرح توجیهی چگونه محاسبه می‎شود؟

با توجه به گسترده‎گی این خدمات، چارچوب‎های مختلفی برای حق‎الزحمه توسط نهادهای مختلف در نظر گرفته شده است. یکی از این روش‏‎ها، دستورالعمل تعیین حق‎الزحمه مشاوران اعتباری و سرمایه‎گذاری بانکی جهت انجام خدمات مشاوره و تهیه گزارش امکانسنجی اقتصادی، فنی و مالی و نظارت بر مصرف منابع مالی برای طرح‎های مصوب بانکی است. البته حق‎الزحمه‎های این شیوه‎نامه نیز با توجه به اینکه مصوب سال ۱۳۹۰ است، شامل ضریب تعدیل برای تبدیل به سال جاری است.

طرح امکان سنجی و توجیه اقتصادی دارای چه شرح خدماتی است ؟

طرح‎های امکان سنجی و توجیه اقتصادی، بر اساس پروژه محور، محصول محور یا خدمات محور بودن، دارای شرح خدمات‎های مختلفی هستند. ولی در هر صورت موارد زیر عموما در این شرح خدمات وجود دارد.
مطالعات بازار
معرفی محصول طرح
بررسی طرف عرضه
پیشبینی امکانات عرضه در آینده
تقاضا (داخلی و خارجی)
پیش بینی تقاضا
صادرات
مطالعات فنی
ظرفیت طرح
فرآیند تولید
مشخصات دانش فنی تولید
پیش بینی تولید و فروش
گزارش پیشرفت فیزیکی پروژه
هزینه های سرمایه‌گذاری طرح
زمانبندی اجرا
هزینه های تولید
مطالعات مالی
تحلیل بازگشت سرمایه
ارزش خالص فعلی (NPV)
نرخ بازدهی داخلی (IRR)

چرا مهندسان مشاور هفت شهر آریا را برای طرح امکان سنجی و توجیه فنی اقتصادی انتخاب می‌کنید؟

مطالعات طرح امکان سنجی و توجیهی فنی اقتصادی، صرفا یک طرح امطالعات اقتصادی نیست. این مطالعات به نوعی یک مسیر راه جهت شروع یک سرمایه‎گذاری است. مهندسان مشاور هفت شهر آریا با داشتن صلاحیت شهرسازی و همچنین برنامه‎ریزی فضایی، امکان ارائه یک طرح ایده‎آل امکان سنجی و طرح توجیهی را به سرمایه‌‎گذار دارند. ولی این خدمات به تنهایی پاسخگوی نیاز سرمایه گذاران نیست. مهندسان مشاور هفت شهر آریا، با داشتن صلاحیت‎های معماری، سازه و تاسیسات، توانایی ادامه طرح و طراحی پروژه تا رسیدن به مرحله اجرا را دارند. این وجه تمایز مهندسان مشاور هفت شهر آریا با سایر دفاتر ارائه دهنده اینگونه خدمات می‎باشند. این مهندسان مشاور تا کنون پروژه ها بسیاری از جمله مجتمع‎های تجاری، هتل‎ها، مجموعه‎های خدماتی و … را از مرحله مطالعات امکان‎‌سنجی و توجیه فنی اقتصادی شروع نموده و با ارائه طرح نهایی و جزییات اجرایی طرح را به پایان رساندند. حتی طرح‎هایی وجود دارد که کارفرما فقط نیاز به طراحی داشته ولی با پیشنهاد مهندسان مشاور هفت شهر آریا با یک شرح خدمات تکمیل شده تر نسبت به شرح خدمات طراحی ساختمان، سرمایه گذاری مجموعه خود را تضمین نموده اند.