خرداد 20 1398 15نظرات
حق الزحمه طراحی معماری

حق الزحمه خدمات طراحی و نظارت ساختمان

حق الزحمه خدمات طراحی و نظارت ساختمان

 • Version
 • دانلود 3899
 • حجم فایل 1.11 MB
 • تعداد فایل 1
 • زمان ساخت 20 خرداد 1398
 • آخرین تغییرات 22 خرداد 1398

15 نظر

 1. مرحله سوم در جدول حق الزحمه شامل چه موضوعاتی می شود.

  پاسخ
  1. مرحله سوم خدمات طراحی و نظارت ساختمان در واقع مرحله نظارت بر عملیات ساخت است. این مرحله نیز مانند سایر مراحل، مرحله مهمی در فرآیند طراحی و اجرا است.

   پاسخ
 2. سلام ….ساختمان زیر چند متر باشه بهش ضریب تعلق میگیره ؟؟

  پاسخ
  1. ضرایب بر اساس متراژ نیست و بر اساس قیمت و حق الزحمه تعلق میگیرد.

   پاسخ
  2. این بخشنامه سازمان برنامه و بودجه که بیشتر برای پروژه های عمرانی (دولتی) استفاده میشود بر اساس مساحت دسته بندی نشده و بر اساس هزینه ها ساخت ضرایب تعلق میگیرد.

   پاسخ
 3. سلام. من یک بنا دارم با اعیان ۳۱۰ متر تقریبا سر پاست میزان حق الزحمه مشاوره آن تقریبی چقد میشه؟ یک ینای ۶۰۰ متری که ۷۰ درصد تخریب داره چطور؟ کلا حق الزحمه مشاور چطور حساب میشه؟

  پاسخ
  1. ۱- این بخشنامه و حق الزحمه خدمات طراحی و نظارت ساختمان مبنای انجام پروژه های عمرانی (دارای بودجه از دولت) است.
   ۲- برای پروژه های بخش خصوصی، از حق الزحمه های نظام مهندسی ، که هر سال و در هر استان ارائه میشود استفاده میکنند.
   ۳- آخرین حق الزحمه های نظام مهندسی استان تهران در کانال تلگرام هفت شهر آریا موجود است.

   پاسخ
   1. حق الزحمه طراحی برق یک محوطه بزرگ اداری چگونه محاسبه میشود؟

    پاسخ
    1. حق الزحمه طراحی برق در این بخشنامه به صورت جداگانه نیامده است و کل حق الزحمه کل طراحی ساختمان آمده است. ولی به صورت تجربی هزینه طراحی تاسیسات (تاسیسات الکتریکی + تاسیسات مکانیکی) در حدود یک سوم کل هزینه طراحی تمام زیر مجموعه ها (الکتریک، مکانیک، معماری، سازه) است.

     پاسخ
 4. سلام من یک پروژه دولتی از مرحله سفت کاری یک ساختمان حدودا ۷۰۰ متری گرفتم الان کارفرما از من قیمت طراحی نما فازدو در چهار بخش به همراه نظارت درخواست کرده همچنین یک محوطه ۱/۲ هکتاری باغ ایرانی و دو ساختمان به مساحت ۳۰۰ متر هم کامل فاز دو به همراه نظارت میخاد پیشنهاد قیمت خودشون ۲۵۰ میلیون هست با این فرمولی که شما فرمودید نتونستم به نتیجه برسم به نظر شما قیمت کم نیست.(ساختمان موزه و دو عدد کوشک سنتی به همراه محوطه )

  پاسخ
  1. محسن عزیز، اول اینکه در محاسبه قیمت از بخشنامه ۳۱۹۱ باید تجربه داشته باشید، دوم اینکه برآورد هزینه اجرا در برآورد نهایی قیمت طراحی خیلی تاثیر گذار است و باید حتما این مورد را با کارشناسان خبره مشروت نمایید. سوم اینکه برآورد حق الزحمه طراحی محوطه با برآورد حق الزحمه طراحی ساختمان را باید دو بار و جداگانه بر اساس هزینه اجرای هز یک محاسبه نمایید.

   پاسخ
 5. سلام. درصد کاهش پروژه ای که هزینه ساختش بیش از ۱۰۰ میلیارد هست چگونه حساب میشه؟ مثلا ۷۲۰میلیارد تومان باشه ضریب کاهش چند میشه؟

  پاسخ
  1. امیر عزیز، جدول ضرایب تعدیل هر چند سال به روز میشود و ما در این فایل دانلودی جدول ضرایب تعدیل جدید در سال 1387 و سال 1384 قرار دادیم که تا 100 میلیارد تومان قابل محاسبه است ولی بیش از این مقدار را باید بر اساس روش میانیابی محاسبه نمایید. خاطر نشان میشود در بعضی پروژه ها روش نفر ماه کارشناسی هم جایگزین این روش شده است.

   پاسخ
 6. سلام برای محاسبه دستمزد برآورد اولیه ساخت را چطور محاسبه کنیم

  پاسخ
  1. برآورد هزینه ساخت یک روش ثابت و دقیق ندارد و به صورت تجربی محاسبه می شود.

   پاسخ

یک پاسخ یا نظر بنویسید

هفت + هفده =